Choose your direction at Gadsden State! Apply Now!

Honors Day 2014 (Gadsden) Awards & Scholarship Presentations

Special awards and scholarships were presented recently during Gadsden State Community College’s annual Honor’s Day held at Wallace Hall Fine Arts Center in Gadsden. Students who received awards and scholarships are:

Allen-Ray Award of Excellence…Trois White, Boaz;

President’s Cup Award Academic DivisionScotty Smith, Attalla;   Technical DivisionCorey Massey, Riverside;

Outstanding Achievement Award…Ashley Crowe, Lincoln; Vedia Reeves and Randy Tye, Gadsden; and  Montana Wimberley, Eight Mile;

All-Alabama Academic Team… Andrew McMillan, Southside and Trois White, Boaz;    

Auburn University Transfer Scholarships—Board of TrusteesChristopher Buff, Gadsden; David Francis, Sahara Gonzalez and Tyler Stone, Oxford; Holly Hickerson, Anniston; Brantley Jones, Centre; Andrew Newell, Weaver; Spenser Phillips, Wedowee;  Alumni Scholarships…Wilson Lowe, Anniston and Trois White, Boaz;

University of Alabama Presidential Scholarship…Andrew McMillan, Southside and  Phi Theta Kappa Scholarship…Brianna Blackwell, Anniston;

University of Alabama BirminghamPhi Theta Kappa…Shantoria Coleman, Weaver; Austin Matthews, Gadsden; Collin Nichols, Huntsville; Scotty Smith, Attalla and Cruz Alan Vazquez, Southside; Jessica Guest, Geraldine;   Transfer Excellence Scholarship…Ashley Crowe, Lincoln;

University of Alabama Huntsville–World of Kathy Chan Scholarship…Komlan Maglo, Gadsden;

University of Montevallo President’s ScholarshipKaley Blankenship, Fort Payne; Hannah Lombardo, Springville and Mynjuan Smith, Anniston;

James L. Brown Free Enterprise Scholarship…Leslie Archer, Piedmont;

Gadsden State Community College Alumni Association Scholarship…Noah Tucker, Wellington;

Godfrey Family Foundation Scholarship…Rachel Hill, Gadsden;

Sue McMeekin Griffith Memorial Scholarship…DeWanna Miller, Oxford;

Chad Hawkins Educational Foundation Scholarship…Corey Edwards, Anniston;

Donald & Irene Hayes Scholarship…Zachary Warnken, Ashville;

E. O. McCord Endowment Scholarship…Leah Humphries, Heflin;

Nan Pentecost Scholarship… Marlena Amos, Silver Creek, GA;

Rena & Edgar McCord Scholarship…Kayla Hathaway, Springville;

Linda Roberts Memorial Award for High Achievement in Office Administration…Raeven Bagley, Gadsden; 

Joseph T. Robertson Memorial Scholarship…James Surrett, Centre;

Dr. Bernard J. Schroer Alabama Automotive Manufacturers Association (AAMA) & GSCC CARCAM Technical Scholarship… Richard S. Coheely, Piedmont and Corey R. Edwards, Anniston;

Nell Thomas Nursing Scholarship…Jacob Freeman, Gadsden;

Jim Vanderford Technical Scholarship…Zachery Carden, Attalla; Dalton Kincheloe, Ashville and Tyler Woodley, Leesburg;

Dr. Jesse L. Walker, Jr. Business Faculty Scholarship…Cathy Tucker, Centre;

W.C. West Scholarship…Gordon Harman, Anniston;

Charles Hill Outstanding Honors Student…Kaley Blankenship, Ft. Payne;

Outstanding Accounting Student…Ashley Crowe, Lincoln;

Outstanding Accounting Technology Student…Misty Casey, Boaz;

Outstanding Achievement in Chemistry… Koffi Amoussou, Togo, W. Africa;

Outstanding Achievement in Computer Science…Katie Finlayson, Southside;

Outstanding Achievement in Economics & Business Statistics… Hal Culp, Gadsden;

Outstanding Achievement in Office Administration…Jessica Angle, Spring Garden; Amber Blair, Blaine, Wash., and Jessica Hindman, Cedar Bluff;

Outstanding Achievement in Paralegal Studies…Krystal Turner, Rainbow City;

2014 Lambda Epsilon Chi Inductees (National Paralegal Honor Society)…Kayla Coffey, Hokes Bluff; Meagan Duncan, Attalla; Lindsey Ehlman, McCalla; Emily Goins and Theresa Teague, Anniston and Leah Humphries, Heflin;

Outstanding Achievement in Spanish…Kayla McKay, Gadsden;

Outstanding Ambassador… Aaron Benefield, Hokes Bluff;

Outstanding Art Student…Jennifer Allen, Gadsden;

Outstanding Child Development Students… Athanasia Kyriakopoulos, Albertville and Oanh Oden, Gadsden;

Outstanding Composition Students…Taylor Gentile, Ashville; Sonya Langley, Gaylesville; Maria Roberts, Cedar Bluff and Katie Sisk, Wellington;

Outstanding Literature Students...Dustin Christopher, Centre; Jerrica Tuxbury, Valley Head; Anita White, Cedar Bluff; and Joshua Zimmerer, Gadsden;

Outstanding Math Student…Justin Gattis, Gadsden;

Outstanding Math Education Major…Lauren Williams, Gadsden;

Outstanding Music Department Students…Dorothy Dueschond, Josh Nichols, Dustin Pruitt, and Amanda Russell, Gadsden; and Cameron Greenwood, Saks;

Outstanding Pre-Engineering Major…Linh Phan, Veit Nam and Caleb Rogers, Gadsden;

Outstanding Southern Belle…Hali Sexton, Ohatchee;

Outstanding SGA Officers…Raeven Bagley and Scotty Smith, Gadsden and J.D. Gallaway, Centre;

Veterans Upward Bound Outstanding Achievement Award…Jeffrey Chapman, Gadsden;

Outstanding Technical Students/Applied Technologies…

             Auto Collision Repair Technology…Drake Weaver, Crossville;  Automotive Service Technology…Dalton Elliott, Anniston;

             Carpentry…Jiawei Hong, Cedar Bluff;   Cosmetology Technology…Morgan Foote, Ashville; Cosmetology Esthetics Technology…Susan Wilder, Boaz;

             Cosmetology Nails Technology…Bonita Dillon, Gadsden;  Welding Technology…Tyler Woodley, Leesburg;

 Outstanding Technical Students/Engineering Technologies…

             Air Conditioning and Refrigeration Technology…Gregory Stephens, Southside;  Automotive Manufacturing Technology…Marcus Denney, Oxford;

             Civil Engineering Technology…Caleb Bryant, Nashville, Tenn.;   Electrical Technology…Jarrod Herbal, Arab;

             Electronic Engineering Technology…Robert Tucker, Rainbow City;  Industrial Automation Technology…Jeremy Phillips, Gadsden;

             Machine Tool Technology…Jacob Helton, Albertville;   Mechanical Design Technology…Jenny Plimpton, Gadsden;

             Realtime Reporting Technology…Abby Estes, Rainbow City

Students receiving Presidential Transfer Scholarships from Jacksonville State University will be announced at a later date.

Certificates were presented at the conclusion of the program to students named to Who’s Who Among Students in American Universities & Colleges 2014.

 ###

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>