Latest News

Health Sciences Division holds spring pinning ceremonies

The Gadsden State Community College Division of Health Sciences recently held pinning ceremonies for several programs.  

The 2019 program graduates are:

REGISTERED NURSING

Altoona:   Samantha Fiaccato, Jessica Isbell, Elisheba Skillman       

Anniston: McKenzie Cupp, Catheryn Ontiveros, Madison Peacock, Breanna Taylor, Lauren Turley

Attalla: Madison Bishop, Michael Davenport       

Boaz: Skylar Haynie, Katrina Michael       

Cedar Bluff: Austin Andrew, Becky Augustyn, Jessica Kiser

Centre: Cheyenne Atkison, Anna Bolton, Marlene Borders, Madison Criswell, Russel Dykes, Meghan Hopper, Emilee Johnson, Savana McCurdy, Alexandria Walker

Collinsville: Brady Osborn     

Delta: Mollie Owens        

Eastaboga:  Allison Usher  

Ft. Payne:  Kimberly Tasha Crow, Madison Johnson

Gadsden:  Catarina Baltazar, Tyler Daffron, Heather Dougherty, Mollie Dail, Susan Egas, Nicole Freeman, Lauren Godfrey, Justin Guthery, Meghan Hopper, Shanna Price, Haley Rucks, Tiffany Saint, Tera Shortnacy, Brandi Townsend, Chloe Wallace, Yomeka Steele

Glencoe:   Jennifer Martin, Caleb Robinson       

Hokes Bluff:  Jessica Mandy Chambers, Jordan Goodwin, Justin Guthery, Allen Mancil     

Jacksonville: Allana Blankenship, Majesta Brown, Kelli Case, Edwina Kay Cunningham, Mollie Owens, Megan Partner

Lincoln: Regina Tucker     

Lineville: Tashauna Rotzenberg       

Lynn:   Emma Easley       

Munford:   Tyler Haynes, Heather Mayfield

Ohatchee: Randi Baker, Kayla Dunaway, Baylie Noah      

Oneonta:  James Keith Atkinson     

Oxford: Maci Garrett, Paige Key, April Shaddix

Piedmont: Dallas Ford, Jessica Kiser, Adam Maddox       

Rainbow City:  Erin Coakley, Heather Dougherty, Jeremy Ware

Ragland: Katlyn Rogers       

Sand Rock: Andrea Dutton       

Southside:  Candice Easterwood, Glenda Hester, Sydney Middleton, Hanna Powell, Angela Brooke Taylor, Lauren Turner        

Steele:  Kaycee Stidham       

Sycamore: Edith Roberson       

Trussville: Jaime Rollo

Weaver:  Maci Baker, Ana Del Guidice 

Wellington:  Megan Tillison   

White Plains:  Kaitlyn Johnson, Taylor Reedy

From the state of Georgia ---   Lafayette:  Julie Stancil       Marietta:   Dana Crenshaw        Rome:   Agatha Chambers, Hannah Clark, Robin Jacks, Phillip Wheeler, Emily Williams      Silver Creek:  Deidra Galloway-Couey       Summerville:   Savanna McGill, Taylor Wesson        Trion:   Morgan Vines

 

Florence Nightingale Award

(Recognizes student commitment to caring and compassionate nursing care)

 

Jessica Mandy Chambers and Edwina Kay Cunningham

 

Award for Academic Excellence

(4.0 GPA)

 

Heather Mayfield and Angela Brooke Taylor

 

Academic Achievement Award

(3.5 GPA or higher)

 

James Keith Atkinson, Randi Baker, Madison Bishop, Agatha Chambers, Jessica Mandy Chambers, Erin Coakley, Ana Del Guidice, Heather Dougherty, Justin Guthery, Glenda Hester, Meghan Hopper, Jessica Isbell, Emilee Johnson, Jessica Kiser, Jennifer Martin, Heather Mayfield, Catheryn Ontiveros, Mollie Owens, Madison Peacock, Edith Roberson, Katlyn Rogers, Tashauna Rotzenberg, Angela Brooke Taylor, Morgan Vines

 

RADIOLOGIC TECHNOLOGY GRADUATES

Albertville:   Alyssa Angel         

Anniston:    LaTonya Carmichael         

Boaz:   Parker Knighten, Leah Williams, Whitney Wilson          

Centre:    Kelley Dobbs, MeKayla Lee                                          

Dawson:   Charlie Gilliland       

Gadsden:    Lora Mobley       

Heflin:    Abby Hartley       

Rainbow City:    Joshua Nix  

Springville:   Mitchell Swann                 

Weaver:   Emily Daniels, Diana Vaughn             

Rome, Georgia:      Stephanie Barnes            

 

Radiologic Technology Program Awards presented during the program include:

Henry Grady Ford Award for Academic Excellence and  Radiologic Technology Peer Award… Joshua Nix  

Clinical Excellence Award … Mitchell Swann